کیست تخمدان

کیست تخمدان

 
 
بسیاری از خانم ها مبتلا به کیست تخمدان هستند بدون آن که اطلاعی در این باره داشته باشند. کیست تخمدان عبارت است از توده های تخمدانی معمولا خوش خیم که اغلب از نسج تخمدان تولید می شود و در بسیاری از موارد از فولیکول های سطح تخمدان سرچشمه می گیرد.
 
انواع کیست تخمدان:
کیست ها انواع مختلفی دارند ولی کیست های تخمدان شایع که بیشتر دیده می شود اکثرا کیست های ساده هستند. کیست ساده از توده های کیسه مانندی که دارای یک جدار است و مقداری مایع ساده داخل آن جمع شده تشکیل شده است. این کیست ها یا خود به خود و یا به وسیله درمان های ساده رفع می شوند.
 
علائم کیست تخمدان:
علائم حاد کیست تخمدان شامل موارد زیر می باشد: • احساس درد ناگهانی شکم
• تهوع و استفراغ
• تغییرات نبض
• احساس ضعف که ممکن است به علت خونریزی داخلی باشد. 
درمان دارویی کیست تخمدان:
کیست هایی که جدار نازک و صاف دارند ساده هستند و در داخل آن ها مایع صاف، بدون هیچ گونه نسج اضافی ملاحظه می شود، این کیست ها اکثرا خود به خود رفع می شوند پس به درمان خاصی نیاز ندارند ولی گاهی همین کیست ها کمی بزرگ تر شده و علائمی نظیر درد زیر دل و اختلال در دوره ماهیانه شما ایجاد می کند. این کیست ها با استفاده از قرص های ضد بارداری به راحتی درمان می شوند و با یک سونوگرافی ساده هم قابل تشخیص اند.
 
درمان با جراحی:
اگر کیست تخمدان منجر به علائم غیر عادی شود مانند پاره شدن کیست یا دردهای شکمی و لگنی حاد و علائم خونریزی داخل شکمی اکثرا کار به جراحی می کشد. در بعضی موارد هم ممکن است کیست دچار پیچ خوردگی شود، در این صورت نیز اگر علائم با جا به جایی و استراحت تغییر نکرد و درد و استفراغ ادامه پیدا کرد باید جراحی شود. در حالتی که کیست خیلی بزرگ شود و یا آن که پس از چند دوره درمان دارویی رفع نشود باید جراحی انجام شود.
♦️کارشناس مامایی و متخصص زنان و زایمان و نازایی
در درمانگاه مرکزی مهرشهر