داروی کلروکین و درمان کرونا

داروی کلروکین و درمان کرونا

این روزها در مورد داروی کلروکین بسیار شنیده اید و خود گاها به افرادی در مراجعانم برخورد کردم که بدون تجویز آنرا تهیه کرده و قصد استفاده درمانی یا پیشگیرانه دارند. تا کنون هیچ شواهدی دال بر فایده این دارو در بیماران سرپایی و با علائم خفیف ثبت نشده است، بلکه مضرات آن به ویژه در مصرف خودسرانه بسیار بوده. در مورد بیماران بستری با تجویز پزشکان در کنار داروهای دیگر تاثیر مثبتی داشته. در مورد پیشگیری از ابتلا به ویروس در افرادی که تماس داشته اند هم نتایج قطعی نیست و به گفته دکتر منصوری استاد بنام عفونی بیمارستان مسیح ، باید مطالعات زیادی انجام شود زیرا بحث مقاومت دارویی و عوارض دارویی بسیار مطرح است و با چند مقاله کوتاه نمیتوان مصرف پیشگیرانه داشت. سازمانهای جهانی هم آنرا تایید نکرده اند.لذا از مصرف خودسرانه آن خودداری کنید. 👨‍⚕️دکتر امیر مسعود اسدی

دانستنی ها درباره سرطان پستان

دانستنی ها درباره سرطان پستان

آگاهی زنان نقش عمده و چشمگیری در پیشگیری از سرطان پستان دارد، از این رو پژوهشکده سرطان پستان جهاد دانشگاهی توصیه های مهمی را به بانوان دارد: این پژوهشکده با تاکید بر مراقبت بانوان از خود و اتخاذ شیوه صحیح زندگی اعلام کرد: سرطان پستان شایع ترین و دومین عامل مرگ و میر در میان زنان است و طبق آمار شایع ترین علت مرگ زنان ایرانی در محدوده سنی 35 تا 55 سالگی است. احساس توده در پستان، ترشح همراه با خونریزی از نوک پستان و درد پستان از مهمترین علائم سرطان پستان است؛ البته تغییر در اندازه یا شکل پستان، به داخل کشیده شدن یا برگشتن نوک پستان ها با قرمزی و جوش در اطراف نوک پستان، کشیدن شدن پوست پستان، زخم و تورم و ایجاد وریدهای واضح روی پستان و تورم بازو از علائمی است که ممکن است در سرطان پستان ظاهر شود که با مراجعه به موقع به پزشک و تشخیص زودهنگام قابل درمان هستند.

چه زمانی والدین باید به مراکز گفتاردرمانی و آسیب شناسان گفتار و زبان مراجعه داشته باشند؟

چه زمانی والدین باید به مراکز گفتاردرمانی و آسیب شناسان گفتار و زبان مراجعه داشته باشند؟

✅ اگر فرزند شما؛ شیرخوار است و در مکیدن و بلعیدن مشکل دارد و یا به طور کلی در هر سنی که فرد در مکیدن، بلعیدن و جویدن مشکل داشته باشد. ✅ در سال اول زندگی چنانچه فرزند شما مطابق سایر همسالان صداسازی و قان و قون ندارد. اگر یک ساله شده است اما به صدا کردن اسمش واکنشی نشان نمی دهد. ✅ اگر در سال دوم زندگی از کلمه برای برقراری ارتباط استفاده نمیکند و جملات دو کلمه ای ندارد. چنانچه سه ساله است اما جملات سه کلمه ای نمی گوید. ✅ چهار ساله است اما گفتارش برای دیگران واضح نیست و والدین باید نقش مترجم را برای وی داشته باشند. اگر پنج ساله شده است اما در تلفظ بعضی صداها موفق نیست و خطا دارد. ✅ شش ساله و کلاس اولی است اما در ‌یادگیری حروف الفبا، بخش کردن کلمات و صداکشی مشکل دارد. کلاس دوم است اما در روان خوانی کتاب درسی و جمله سازی مشکل دارد.

⁣افسردگی پس از زایمان

⁣افسردگی پس از زایمان

⁣افسردگی پس از زایمان می‌تواند تاثیر بدی روی یک مادر داشته باشد، اما مادر تنها کسی نیست که به خاطر بیماری اش رنج می‌برد. یک پدر نیز از افسردگی پس از زایمان رنج می برد، همچنین ⁣اگر یک مادر فقط درگیر پایدار نگه داشتن زندگی خودش باشد، ناگزیر بعضی از نیازهای غیر قابل بیان کودکش را نادیده می گیرد. نیازهایی مثل اطمینان دادن و آموزش به کودک. او همچنین ممکن است نشانه هایی که کودکش می فرستد را نادیده بگیرد. نشانه هایی مثل نیاز به تسکین، تشویق و یا راهنمایی شدن، و در این بین پیوند مادر و کودک دچار مشکل می شود.

اوتیسم

اوتیسم

امروز سیزدهم فروردین روز جهانی اوتیسم است،از آنجا که این اختلال طبق آمار از هر صد و پنجاه مورد تولد کودک درایران یکی را در بر میگیرد و با توجه به آشنایی محدود بسیاری از هموطنان از این اختلال، توضیحات کلی برای آشنایی با اوتیسم و علایم و انواع درمان های موجود را در ادامه خواهیم آورد. کشف علایم و نشانه‌های اختلال طیف اوتیسم هرچه درمان اختلال ظیف اوتیسم سریع‌تر آغاز شود، احتمال مؤثر بودن آن بیشتر است. بنابراین آگاهی از علایم و نشانه‌های این بیماری بسیار مهم است. اگر در کودکی مراحل توسعه‌ی خاصی که در ادامه به آن‌ها اشاره می‌شود، دیده نشود یا اینکه با تأخیر اتفاق بیفتد، لازم است که به پزشک متخصص اطفال مراجعه شود. لبخند زدن در ۶ ماهگی تقلید حالات چهره یا صداها در ۹ ماهگی درآوردن صداهایی از خود در ۱۲ ماهگی حرکات (اشاره‌ای یا تکان دادن دست) در ۱۴ ماهگی سخن گفتن تک‌واژه‌ای در ۱۶ ماهگی و استفاده از دو کلمه یا بیشتر در ۲۴ ماهگی انجام بازی‌های وانمودی در ۱۸ ماهگی پزشکان چگونه اوتیسم را تشخیص می‌دهند؟ تشخیص زودهنگام می‌تواند موجب تفاوت عظیمی در زندگی کودکان مبتلا به اختلال طیف اوتیسم و خانواده‌ی آن‌ها شود. بااین‌حال، تشخیص ASD همیشه آسان نیست. هیچ تست آزمایشگاهی برای آن موجود نیست، بنابراین پزشک روی مشاهده‌ی رفتار کودکان و شنیدن نگرانی‌های والدین آن‌ها تکیه می‌کند. ASD دارای طیف وسیعی از علایم است. برخی از افرادی که در این طیف قرار دارند، دارای اختلالات روانی شدیدی هستند. برخی دیگر ممکن است بسیار باهوش بوده و قادر به زندگی مستقل باشند. اینکه آیا یک کودک دچار این وضعیت است یا نه، طی تشخیص دو مرحله‌ای اوتیسم که با متخصص اطفال آغاز می‌شود، مشخص می‌شود. بررسی و معاینه‌ کودک: متخصصان اطفال نخستین گام فرایند تشخیص اوتیسم هستند. هر کودکی در سنین ۱۸ و ۲۴ ماهگی مورد بررسی قرار می‌گیرد، حتی اگر به‌نظر نرسد که دارای علایم اوتیسم باشد. در این بررسی‌ها، پزشکِ اطفال، کودک را تماشا کرده و با اوصحبت می‌کند. همچنین از والدین او سوالاتی در زمینه‌ی سابقه‌ی خانوادگی ابتلا به اوتیسم و رشد و رفتار کودک خواهد پرسید.

کودکان و حوادث ناگوار

کودکان و حوادث ناگوار

کودکان را در معرض اخبار کرونا قرار ندهید، نیازی نیست کودکان جزییات را بدانند. ترس را به کودکان منتقل نکنید، واکنش غلط بزرگتر ها می تواند به کودکان آسیب جدی بزند. کودکان برای داشتن شخصیتی سالم در آینده نیازمند ایمن دیدن دنیا در کودکی هستند.

آموزش ۵ نکته‌ به کودک،‌ برای پیشگیری از آزار جنسی

آموزش ۵ نکته‌ به کودک،‌ برای پیشگیری از آزار جنسی

🔺شما نیاز ندارید برای هشیار کردن کودکتان در قبال آزار جنسی با او وارد گفتگوهای دشوار شوید. 🔴 این پنج نکته اساسی را در بازی‌ها و گفتگوهای روزانه به کودکتان (۵تا۱۱ ساله) یادآوری کنید تا او هشیار شود. 🔸 هر چیزی که با لباس زیر (زیرپوش، شورت، زیرشلواری) پوشانده شود عضو خصوصی است. هیچکس حق ندارد به آن دست بزند، بخواهد آن را ببیند و درباره اش حرف بزند.

چه کنیم خواب راحت‌تری داشته باشیم؟ (بی‌خوابی شرطی)

چه کنیم خواب راحت‌تری داشته باشیم؟ (بی‌خوابی شرطی)

در نوعی از بی‌خوابی که آن را بی‌خوابی روانی- فیزیولوژیک یا شرطی می‌نامیم، شکایت اصلی افراد این است که راحت خواب‌شان نمی‌برد و سالهاست که این وضعیت ادامه دارد. حتی اشیاء تداعی کننده‌ی خواب مثل تختخواب و اتاق خواب نیز به محرک‌های شرطی‌ای تبدیل می‌شوند که بیخوابی را تحریک می‌کنند.این نوع بی‌خوابی عموما در همراهی با استرس یا اختلالات اضطرابی بروز میکنند.افراد عموما در طول روز عملکرد خوبی به لحاظ شغل و روابط بین فردی دارند (بر خلاف بیخوابی ناشی از اختلالات روانی) اما ممکن است خیلی خسته باشند.

خدمات تخصصی و مشاوره ای قلب و عروق

خدمات تخصصی و مشاوره ای قلب و عروق

فوق تخصص قلب و عروق متخصص قلب درمانگاه مرکزی مهرشهر. کلینیک تخصصی قلب آماده انجام خدمات زیر است . . مشاوره قلب . هولتر مانیتورینگ نوار قلب اکو کاردیوگرافی پرتابل هولتر مانیتورینگ فشارخون نوار قلب تست ورزش با تردمیل

 جزئیاتی از شیوع نوع جدید "آنفلوآنزا"؛ پرخطرها واکسن بزنند!

جزئیاتی از شیوع نوع جدید "آنفلوآنزا"؛ پرخطرها واکسن بزنند!

🔹عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا از افزایش موارد بستری به دلیل "آنفلوآنزا" خبر داد و توصیه‌های مهمی را به مردم ارائه کرد. 🔹دکتر مسعود مردانی درباره وضعیت شیوع آنفلوآنزا در کشور، گفت: در حال حاضر وضعیت بروز و شیوع آنفلوآنزا در کشور وضعیت خوبی نیست؛ به طوریکه بروز موارد جدید آنفلوآنزا در سطح کشور بویژه در استان‌های اصفهان، کرمان، تهران و خراسان در سطح وسیعی دیده می‌شود. از طرفی سینه‌پهلو بعد از آنفلوآنزا هم منجر به بستری‌های مکرر بیماران در بخش‌های داخلی، عفونی و حتی ICU شده است. 🔹 وی افزود: برای اولین بار هم برخی از گونه‌های جدید ویروس آنفلوآنزا را که تا به حال در ایران وجود نداشت، شاهد بودیم. به عنوان مثال یک گونه از آنفلوآنزای نوع B است که گونه‌ای به نام "ویکتوریا" است که قبلا در واکسن آنفلوآنزا بود و فرد آن را تزریق می‌کرد، اما در حال حاضر علاوه بر گونه ویکتوریا یک گونه جدید به نام "یاماگاتا" شیوع پیدا کرده که متاسفانه در واکسن هم وجود ندارد و به همین دلیل حتی ممکن است افرادی که واکسن آنفلوآنزا را تزریق کرده‌اند، هم به این گونه از آنفلوآنزای نوع B مبتلا شوند. این ویروس در واکسن منظور نشده بود، اما در گردش است. البته ممکن است در سال‌های آینده، واکسن چهار ظرفیتی وارد شود که این گونه آنفلوآنزا را هم در خودش دارد. 🔻افراد پرخطر سریع‌تر واکسن بزنند: 🔹مردانی با بیان اینکه البته مردم باید بدانند که این موضوع از ارزش واکسن چیزی کم نمی‌کند، ادامه داد: حتی توصیه اکید می‌کنم که افراد در معرض خطر که از ابتدای سال تاکنون هنوز واکسن آنفلوآنزا را تزریق نکرده‌اند، هم‌اکنون در اولین فرصت این واکسن را تزریق کنند. این افراد شامل افراد بالای ۶۰ سال، مبتلایان به بیماری‌های مزمن قلبی-تنفسی، دیابت و نارسایی قلبی، نارسایی کلیه، کسانی که عمل جراحی قلب کرده‌اند، افرادی که همودیالیز می‌شوند، افراد مبتلا به HIV مثبت، مبتلایان به بیماری‌های صعب‌العلاج، افرادی که تحت درمان‌های کورتون، رادیوتراپی یا شیمی‌درمانی هستند، کلیه کادر و گروه پزشکی و کلیه افرادی در معرض خطر باید این واکسن را تزریق کنند. 🔹عضو کمیته کشوری آنفلوآنزا تاکید کرد: مردم باید نسبت به رعایت مسائل بهداشتی فردی و اجتماعی حساس باشند. بهترین کار این است که اگر کسی فرزندش به آنفلوآنزا مبتلا شد، او را چند روزی به مدرسه نفرستد یا اگر کسی آنفلوآنزا دارد از رفتن به محل کار خودداری کند و دو تا سه روز در خانه استراحت کند. همچنین افراد مبتلا، در خانه یک حالت خودقرنطینگی برای خودشان ایجاد کنند. یعنی اگر یکی از اعضای خانواده مبتلا شده است، در یک اتاق بخوابد و سایر اعضای خانواده در اتاق دیگر. در غیر این صورت همه افراد خانواده به آنفلوآنزا مبتلا می‌شود.

برای چه کسانی واکسن آنفولانزا تجویز کنیم؟

برای چه کسانی واکسن آنفولانزا تجویز کنیم؟

توصیه می شود تمام افراد بالای ۶ ماه سالیانه واکسن آنفولانزا دریافت کنند. برای یکسری افراد این توصیه حالت تاکیدی پیدا میکند یعنی این افراد حتما سالیانه واکسن آنفولانزا دریافت کنند. این افراد عبارتند از: الف) بچه های بین ۶ ماه تا ۶ سال (۵۹ماهه) ب) افراد ۵۰ سال و بالاتر ج) بیماران دارای نقص ایمنی یا سرکوب ایمنی (به هر دلیل) د) افراد مبتلا به بیماریهای مزمن ریوی(از جمله آسم ...)، قلبی عروقی، کلیوی، کبدی، عصبی، هماتولوژیک ، بیماریهای متابولیک ( شامل دیابت) ه) خانمهای باردار و یا خانمهایی که در فصل پاییز و زمستان احتمال باردار شدن دارند. و) افراد بین ۶ ماه تا ۱۸ سالی که آسپرین یا ترکیبات سالسیلات مصرف میکنند (به خاطر خطر سندرم ری) ز) افرادیکه در مراکز نگهداری روزانه مثل خانه سالمندان و ... زندگی میکنند. ح) افراد شدیدا چاق ( BMI》40) ط) افرادیکه از موارد گفته شده در بالا مراقبت و نگهداری میکنند یا با آنها زندگی میکنند. ی) کسانیکه در خانه کودک زیر ۶ سال و بالاخص زیر ۶ ماه و یا افراد بالای ۵۰ سال دارند. س) پرسنل بهداشتی ۲. چه زمانی واکسن آنفولانزا را بزنیم؟

کلینیک شنوایی سنجی

کلینیک شنوایی سنجی

کلینیک شنوایی سنجی ♦ارزیابی دقیق سیستم شنوایی نوزادان وبزرگسالان ♦انجام تست های تخصصی OAE و ABR ♦مشاوره رایگان سمعک ♦امکان تست سمعک

افسردگی بارداری و بعد از زایمان

افسردگی بارداری و بعد از زایمان

⭕️اضطراب و افسردگی در 2 یا 3 ماهه بعداز زایمان شیوع 15 درصدی دارد و این مشکل می تواند در دوره بارداری هم به وجود می آید. ⭕️ نداشتن تغذیه خوب، نداشتن استراحت و حمایت مناسب و دلشوره و دلهره از جمله عوارض افسردگی مادران در دوره بارداری است که این موضوعات می تواند بر رشد و تکامل جنین تاثیر منفی داشته باشد.

چهار نشانه مهم برای مراجعه به روانشناس

چهار نشانه مهم برای مراجعه به روانشناس

چهار نشانه مهم برای مراجعه به روانشناس که توسط انجمن روانشناسی آمریکا مطرح شده است 1. زمانیکه شما به مدت طولانی و درحد ناتوان کننده ای احساس درماندگی و غم می کنید، و به نظر می رسد مشکلتان با وجود تلاش های که انجام داده اید و کمک های که از دوستان و خانواده دریافت کرده اید، بهتر نشده است.

کالری محض

کالری محض

کالری خالی یا کالری محض ( empty calories)،نوعی کالری است که از منابع غذایی و یا نوشیدنی بدون ارزش تغذیه ای و یا با محتوی بسیار اندکی از مواد مغذی تامین می شود. پرهیز کامل و یا محدود کردن کالری های محض قدم ساده و بسیار مؤثری در جهت سبک زندگی و الگوی تغذیه ای سالم است.

رعایت راهکارهای ساده تغذیه ای در ماه رمضان

رعایت راهکارهای ساده تغذیه ای در ماه رمضان

رعایت راهکارهای ساده تغذیه ای در افطار و سحر می تواند روزه داران را به منظور دریافت منافع بدنی و تسهیل بهره مندی از مزایای روحانی این ماه مبارک یاری کند زیرا یک فرد بیمار به درستی نمی تواند از برکات ماه رمضان فیض ببرد. 1) برای اینکه کمتر هنگام روزه داری تشنه شوید بهتر است در برنامه غذایی سحری از خوردن غذاهایی مثل انواع کوکو، بادمجان، سویس و کالباس، سس مایونز و سیر و پیاز و همچنین غذاهای چرب و پرنمک که سبب تشنگی زیاد در طول روز می شود پرهیز کنید. 2) سعی کنید از غذاهای آب پز شده و خورشت های آبدار و کم نمک استفاده کنید. 3) خوردن مواد شیرین مانند زولبیا و بامیه هنگام سحر سبب افت سریع قند خون و احساس گرسنگی در طول روز می شود. 4) بعد از خوردن سحری، بهتر است هنگام مسواک زدن برای کاهش تشنگی و خشکی دهان، از حجم کمتری خمیر دندان استفاده کنید.

افزایش تمایل به مصرف خوراکی های شیرین با نوشیدن قهوه

افزایش تمایل به مصرف خوراکی های شیرین با نوشیدن قهوه

قهوه می تواند تمایل به خوراکی های شیرین را افزایش دهد: محققان دریافته اند که کافئین ، محرک اصلی موجود در قهوه، توانایی ما را در حس یا درک طعم شیرین نوشیدنی ها و خوراکی ها به دلیل بلوکه کردن رسپتورهای آدنوزین در مغز، کاهش می دهد.

آب مروارید چیست

آب مروارید چیست

آب مروارید عبارت است از کدر شدن عدسی چشم که بصورت طبیعی شفاف است. مانند پنجره ای که بخار آب آن را تار کرده با‌شد، آب مروارید نیز باعث تاری دید می شود. عقاید غلطی درباره آب مروارید وجود دارد، اما باید گفت که آب مروارید: پرده ای بروی چشم نیستبر اثر استفاده بیش از حد از چشم بوجود نمی آید.سرطان نیستاز یک چشم به چشم دیگر سرایت نمی کند سبب کوری قابل برگشت نمی شود علایم شایع آب مروارید عبارتند از:

چربی خون

چربی خون

بالا بودن چربی های خون جزو شایع ترین اختلالات تغذیه ای به شمار می آید که به اشکال مختلف مثل بالا بودن کلسترول خون، بالا بودن تری گلیسرید و بالا بودن LDL(کلسترول بد) یا پایین بودن HDL (کلسترول خوب) قابل بررسی است: در واقع کلسترول علاوه بر دریافت، از طریق رژیم در سلول های کبدی نیز ساخته می شود که این مسئله اخیر می تواند بر اساس سابقه خانوادگی موجب بالا رفتن ساخت و ساز شود و بهتر است تمامی افراد چنین خانواده هایی تحت رژیم کم کلسترول قرار گیرند.

زردی نوزادان

زردی نوزادان

آیا باید از ابتلای نوزادم به زردی نگران باشم ؟ بیشتر از نیمی از نوزادان طبیعی و سالم در چند روز اول زندگی در پوست صورت خود ته رنگ زرد پیدا می کنند. اگر کودک شما چنین است، احتمالاً چیز نگران کننده ای نیست ولی مخصوصاً اگر شکم و یا پاهای کودک زرد به نظر می رسد باید آنرا به پزشک خود نشان دهید. اگر کودک شما به وقت طبیعی متولد شده است در هفته اول احتمالاً نظیر یک فرشته لپ صورتی به نظر می آید. ولی اگر زودتر از موقع به دنیا آمده باشد، ممکن است کمی بیشتر طول بکشد تا پوستش صورتی رنگ بشود. چه چیزی باعث آن می شود ؟ زردی در یک کودک سالم زمانی اتفاق می افتد که سطح بیلی روبین در خون بالا می رود. بیلی روبین ماده شیمیایی است که در اثر تخریب طبیعی سلولهای قرمز پیر تولید می شود. نوزادان سطح بیلی روبین بالاتری دارند چون تعداد گلبولهای قرمز حامل اکسیژن در آنها زیادتر است و کبد جوان آنها نمی تواند بیلی روبین اضافی را متابولیزه کند. هر چه سطح بیلی روبین بالاتر از نرمال می رود، زردی از سر به پائین به سمت گردن و سپس به قفسه سینه پیش می رود تا اینکه در موارد شدید نهایتاً به پنجه پا می رسد. این نوع زردی که اصطلاحاً فیزیولوژیک نامیده می شود (برخلاف انواع نادر و شدیدتری که بدلیل بیماری کبدی یا ناسازگاری خونی با مادر ایجاد می شود) معمولاً خطری برای سلامت شیرخواران سالم و رسیده (نه ماهه متولد شده) محسوب نمی شود. علت زردی در بسیاری از اوقات دقیقاً مشخص نیست و علل مشخص شده زردی، نیز بسیار متفاوت هستند که شامل ناسازگاری خون و Rh مادر با نوزاد، کم کاری تیروئید نوزاد، کمبودهای آنزیمی گلبول های قرمز مثل بیماری فاوویسم، زردی ناشی از کمبود دریافت شیر مادر، زردی ناشی از شیر مادر و علل بسیاری دیگر ...

میگرن چیست؟

میگرن چیست؟

سردرد عروقی است كه در اثر انقباض شدید رگ های خونی مغز عارض می شود. میگرن با دو نوع میگرن معمولی و كلاسیك شناخته می شود. میگرن معمولاً به آرامی رخ می دهد و با دردهای تپنده ممكن است مدت 2 تا 72 ساعت به طول بیانجامد. درد بسیار شدید و اغلب در شقیقه یا پشت یك گوش متمركز است كه متناوباً از پشت سر شروع و به یك قسمت كامل سر پخش شود. میگرن معمولی با تهوع، استفراغ، تاری یا اختلال در دید، سوزش و بی حسی در دست ها و پاها همراه بوده و ممكن است تا 18 ساعت ادامه یابد.

دلایل بدخوابی نوزادان

دلایل بدخوابی نوزادان

نداشتن برنامه ی خواب منظم هر شب انجام کار های یکسان قبل از خواب، به کودک کمک می کند که فرق بین زمان بیداری و خواب را بفهمد.

کلینیک دیابت

کلینیک دیابت

دیابت کنترل نشده می‌تواند کشنده باشد؛ همچنین می‌تواند باعث تنزل کیفیت زندگی گردد. در زیر ۱۰ نشانه از نشانه‌های دیابت کنترل‌نشده آمده است که هر کس آن‌ها را تجربه کند باید بی‌درنگ با پزشک مشورت کند: ۱- بالا بودن مقدار قند خون ۲- عفونت‌های مکرر ۳- افزایش دفع ادرار

راهکارهایی برای درمان اختلال خوردن در کودکان

راهکارهایی برای درمان اختلال خوردن در کودکان

راهکارهایی برای درمان اختلال خوردن در کودکان 🔹اصل درمان، عدم غذا دادن اجباری است. با زور غذا دادن مهمترین علت اختلال خوردن است. کودکان نباید وادار به خوردن شوند. یک مثل قدیمی میگوید: هر مردی می تواند یک اسب را به طرف آب هدایت کند ولی حتی 20 مرد هم نمی توانند یک اسب را وادار به نوشیدن آب کنند.

کیست تخمدان

کیست تخمدان

بسیاری از خانم ها مبتلا به کیست تخمدان هستند بدون آن که اطلاعی در این باره داشته باشند. کیست تخمدان عبارت است از توده های تخمدانی معمولا خوش خیم که اغلب از نسج تخمدان تولید می شود و در بسیاری از موارد از فولیکول های سطح تخمدان سرچشمه می گیرد. انواع کیست تخمدان: کیست ها انواع مختلفی دارند ولی کیست های تخمدان شایع که بیشتر دیده می شود اکثرا کیست های ساده هستند. کیست ساده از توده های کیسه مانندی که دارای یک جدار است و مقداری مایع ساده داخل آن جمع شده تشکیل شده است. این کیست ها یا خود به خود و یا به وسیله درمان های ساده رفع می شوند.

غربالگرى سه ماهه اول باردارى

غربالگرى سه ماهه اول باردارى

در تست غربالگرى سه ماهه اول باردارى (First Trimester Screening = FTS) دو نوع اندازه‏گيرى به همراه سن مادر مورد استفاده قرار مى‏ گيرد تا ريسك سندرم داون، تريزومى 18 و تريزومى 13 محاسبه شود. خانم باردار از ابتدای هفته 11 (11W+0D) تا انتهای هفته 13 (13W+6D) برای انجام تست باید به آزمایشگاه مراجعه کند. (بهترین زمان انجام تست در فاصله 12W+0D تا 13W+3D است).

قطره آهن

قطره آهن

🔹به توصیه ی سازمان بهداشت جهانی از سن 4 ماهگی برای شیرخواران باید قطره آهن شروع شود و تا سن 2 سالگی ادامه یابد . میزان نیاز روزانه شیرخواران به آهن 15 میلی گرم می باشد .تحقیقات جدید نشان داده است که شیرخوارانی که تا 2 سالگی مکمل آهن مصرف نکرده اند علاوه بر این که دچار علایم کم خونی فقر آهن ،بی اشتهایی ،اضطراب و بی قراری می شوند دچار کاهش تمرکز و عملکرد مغزی حتی در سنین مدرسه می شوند . آهن در قطره های خوراکی به 4 فرم وجود دارد : 1-فروس سولفات که 20 درصد آن آهن المنته است . 2-فروس فومارات که 33 درصد آن آهن المنته است . 3-فروس گلوکونات که 11 درصد آن آهن المنته است . 4-ستیرات آمونیوم فریک که 18 درصد آن آهن المنته است . هم اکنون ، تعدادی قطره ی آهن خارجی در داروخانه ها به فروش می رسد که به اشتباه به عنوان قطره آهن توسط والدین مصرف می گردند ولی میزان آهن کافی را ندارند که در زیر به چند نمونه آنها اشاره می شود

عوارض مصرف سیگار و قلیان در بارداری

عوارض مصرف سیگار و قلیان در بارداری

جنین مادران سیگاری در معرض خطر تاخیر در بارداری، سقط جنین در بارداری اول و دوم، خطر بارداری خارج از رحم و سقط خودبه‌خودی هستند. استعمال دخانیات در زنان باردار، خطر زایمان پیش از موعد، جداشدن ناگهانی جفت (جدایی جفت از رحم) و جفت سرراهی (غیرطبیعی بودن محل جفت) را افزایش می‌دهد به‌طوری که می‌تواند باعث خون‌ریزی شدید هنگام زایمان شود

قاعدگی دردناک

قاعدگی دردناک

دردهای قاعدگی (پریود) دردهای شدید و دل پیچه مانندی هستند که در پایین شکم رخ می دهند. بسیاری از خانم ها این دردها را در روزهای قاعدگی و یا کمی از قبل از شروع آن تجربه می کنند

حاملگی پر خطر چیست؟

حاملگی پر خطر چیست؟

حاملگی در مادرانی که شرائط خاص دارند، پر خطر تلقی می شود. از جمله این موارد، مادران مبتلا به بیماریهای مزمن از جمله دیابت، اکلامپسی و پراکلامپسی و سایر انواع فشار خون، بیماریهای خود ایمنی و..

هفت ایده ناب برای لذت بردن از تعطیلات نوروزی

هفت ایده ناب برای لذت بردن از تعطیلات نوروزی

۱. بدون کار کردن، شانسهفت ایده ناب برای لذت بردن از تعطیلات نوروزی پیشرفت خود را افزایش دهید! 🔸 برای کسانی که می‌خواهید با آنها به منظور گسترش یا بهبود شرایط کاری، ارتباط برقرار کنید، کارت تبریک یا حتی هدیه نوروزی بفرستید. این بهانه خوبی برای شروع یا تداوم رابطه است. ۲. کارهای روزمره را کنار بگذارید و ماجراجویی کنید!

عوارض مصرف سیگار و قلیان در بارداری

عوارض مصرف سیگار و قلیان در بارداری

جنین مادران سیگاری در معرض خطر تاخیر در بارداری، سقط جنین در بارداری اول و دوم، خطر بارداری خارج از رحم و سقط خودبه‌خودی هستند. استعمال دخانیات در زنان باردار، خطر زایمان پیش از موعد، جداشدن ناگهانی جفت (جدایی جفت از رحم) و جفت سرراهی (غیرطبیعی بودن محل جفت) را افزایش می‌دهد به‌طوری که می‌تواند باعث خون‌ریزی شدید هنگام زایمان شود. احتمال تولد نوزادان کم‌وزن در میان مادران سیگاری بیشتر است. کم‌وزنی نوزادان خطر ابتلا به بسیاری از بیماری‌ها و مرگ‌ومیر آنها را در دوره نوزادی تا یک ماه اول پس از تولد افزایش می‌دهد. این نوزادان با خطر عقب‌ماندگی رشد درون رحمی مواجه‌اند.

غربالگری اول

غربالگری اول

ر غربالگری اول با استفاده از سونوگرافی آزمایش خون تا 85% احتمال سندرم داون وتریزومی های 13 و18 بررسی می شود و در غربالگری دوم با تست های کوآدر مارکر خطر نقایص لوله عصبی نیز بررسی می شود و خطر سندرم داون هم مجددا تا احتمال 95% پیگیری می شود.

پیرچشمی

پیرچشمی

پیرچشمی چیست ؟ علائم آن چیست ؟ آیا می توان از وقوع آن جلوگیری کرد ؟ راه اصلاح آن چیست ؟ پیرچشمی (Presbyopia) در واقع شرایطی از بینایی است که در آن عدسی چشم به تدریج انعطاف پذیری خود را از دست می دهد و توانایی فوکوس کردن برای اشیاء نزدیک دشوار تر می شود. پیرچشمی ممکن است به صورت ناگهانی خود را نشان بدهد اما کاهش انعطاف پذیری عدسی معمولا به تدریج و طی چند سال اتفاق می افتد. پیر چشمی یک بیماری نیست و در واقع بخشی طبیعی از فرایند افزایش سن بوده و قابل پیشگیری نیست.

سبزیجات غنی از پروتئین

سبزیجات غنی از پروتئین

سبزیجات غنی از پروتئین : گرچه سبزیجات در قیاس با سایر گروه های غذایی، منبع اصلی و بسیار غنی از پروتئین نیستند؛ اما بسیاری از آنها به نسبت محتوی کالریکی خود مقادیر قابل توجهی پروتئین دارند، علاوه بر آن سبزی ها دارای سایر مواد مغذی که با سلامت کلی بدن مرتبط هستند نیز هستند:

با پر خوری کودک چه کنیم؟

با پر خوری کودک چه کنیم؟

با پر خوری کودک چه کنیم؟ 🍟 اگر قد و وزن فرزندتان مناسب است، زیاد نگران نباشید، شاید مرحله جهش رشدی را پشت سر می گذارد. چیزی که اهمیت دارد این است که غذاهای سالم در دسترس باشد نه غذاهای بی ارزش 🍝 بعضی بچه ها، بیشتر از دیگران استعداد چاقی دارند. به او کمک کنید تا خود را همان طور که هست بپذیرد و برای خودش ارزش قائل شود. لاغر بودن همیشه مساوی با سلامتی و شادی نیست. فقط راه هایی برای تشویقش برای فعالیت بیشتر پیدا کنید.

چای سبز و لاغری

چای سبز و لاغری

چای سبز حاوی کافئین و نوعی فلاونوئید به نام کاتچین است، که عملکرد آنتی اکسیدانی دارد. هر دوی این ترکیبات چای سبز به سرعت بخشیدن به متابولیسم کمک می کنند،

فواید انار

فواید انار

انار در تقسیم بندی میوه ها در گروه Super fruits قرار می گیرد. در بسیاری از مطالعات فواید شگفت انگیزی از این میوه به اثبات رسیده اند که برخی از آنها عبارتند از: 1- انار ترکیبی غنی از مواد مغذی از جمله ویتامین K ، ویتامین C ، فولات، پتاسیم و فیبر می باشد 2- انار حاوی دو ترکیب شیمیایی منحصر به فرد است.

 آلودگی هوا

آلودگی هوا

▪️هیچکس نمی‌تواند از آلودگی هوا فرار کند اما دست کم می‌توان با برخی ملاحظات خوراکی تاثیرات آن را بر روی سلامت بدن کاهش داد؛ 1- کلم بروکلی: بر اساس مطالعات گسترده کلم بروکلی خوراکی محسوب می‌شود که قابلیت جنگیدن با مواد سمی موجود در هوای آلوده‌ای که ما تنفس می‌کنیم را داراست. 2- زنجبیل: زنجبیل یک ترکیب گیاهی طبیعی است که کمک می‌کند تا سیستم آدرنالین شما سالم بماند و توانایی بدن را برای مقاومت در برابر عوامل مختلف از جمله #آلودگی_هوا بالا می‌برد.

چگونه در شكل دهي شخصيت كودكمان موثر باشيم؟

چگونه در شكل دهي شخصيت كودكمان موثر باشيم؟

دلبستگی اولیه ی میان مادر و کودک برای رشد سالم ضروری نشان داده شده است (بالبی ، 1969 ) . مجاورت فیزیکی نزدیک و دلبستگی به یک چهره ی مادرانه ی مشخص ، پیش شرط های ضروری برای برداشت های سالم از روابط شخصی در دوران کودکی و بزرگسالی است . نوزاد به حالت یکی شدن کامل و همانندسازی با مادر به عنوان پایه ای برای رشد آینده ی یک خود شخصی قوی نیازمند است . به موازات اینکه طفل نیازهایش کم تر می شود ، مادر به تدریج منافع شخصی خود را مدنظر قرار می دهد که به او اجازه می دهد مستقل باشد (وینیکات ، 1965 ) . اگر ارتباط اولیه با مادر ایمن و دوست داشتنی باشد ، نوزاد به تدریج قادر خواهد بود از آن دست بکشد

نه دلیل گریه کردن نوزادان

نه دلیل گریه کردن نوزادان

❇️فقط کافیست معنای گریه ی نوزادتان را درک کنید. تا علت گریه های او را بیابید. 📌گاهی گریه های مداوم نوزاد باعث برهم زدن آسایش کل خانواده می شود و آنگاه است که ممکن است بقیه را هم به گریه بیاندازد. فقط کافیست معنای گریه ی نوزادتان را درک کنید. تا علت گریه های او را بیابید.

فرزندپروری

فرزندپروری

پرورش فرزند روندی است که طی ان، والدین با تمام نقاط قوت و ضعف خود به عنوان یک انسان، نهایت تلاش خود را در تربیت فرزندانی توانا، مسئول و شاد، به کار میگیرند.

برای چه کسانی واکسن آنفولانزا تجویز کنیم؟

برای چه کسانی واکسن آنفولانزا تجویز کنیم؟

توصیه می شود تمام افراد بالای ۶ ماه سالیانه واکسن آنفولانزا دریافت کنند. برای یکسری افراد این توصیه حالت تاکیدی پیدا میکند یعنی این افراد حتما سالیانه واکسن آنفولانزا دریافت کنند. این افراد عبارتند از: الف) بچه های بین ۶ ماه تا ۶ سال (۵۹ماهه) ب) افراد ۵۰ سال و بالاتر ج) بیماران دارای نقص ایمنی یا سرکوب ایمنی (به هر دلیل) د) افراد مبتلا به بیماریهای مزمن ریوی(از جمله آسم ...)، قلبی عروقی، کلیوی، کبدی، عصبی، هماتولوژیک ، بیماریهای متابولیک ( شامل دیابت) ه) خانمهای باردار و یا خانمهایی که در فصل پاییز و زمستان احتمال باردار شدن دارند. و) افراد بین ۶ ماه تا ۱۸ سالی که آسپرین یا ترکیبات سالسیلات مصرف میکنند (به خاطر خطر سندرم ری) ز) افرادیکه در مراکز نگهداری روزانه مثل خانه سالمندان و ... زندگی میکنند. ح) افراد شدیدا چاق ( BMI》40) ط) افرادیکه از موارد گفته شده در بالا مراقبت و نگهداری میکنند یا با آنها زندگی میکنند. ی) کسانیکه در خانه کودک زیر ۶ سال و بالاخص زیر ۶ ماه و یا افراد بالای ۵۰ سال دارند. س) پرسنل بهداشتی